A mezőgazdasági bemutató rendezvények szervezését segítő képzési csomag készült el a NEFERTITI (Horizon 2020) projekt részeként, melyben a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar is aktív szerepet vállalt.
A mezőgazdasági bemutató rendezvények szervezését segítő képzési csomag (farmdemo training kit) számos érdekes eszközt, iránymutatást és videót gyűjt össze, amelyek segítenek a mezőgazdasági bemutatókat szervező oktatóknak, kutatóknak, szaktanácsadóknak és gazdálkodóknak a sikeres mezőgazdasági bemutatók megszervezésében.
A képzési anyag gyakorlati útmutatókkal, eszközökkel és a gyakorlatból származó ötletekkel segíti a könnyebb érthetőséget és a gyakorlati alkalmazást.
A hasznos anyag magyar nyelven is elérhető az alábbi hivatkozásra kattintva: https://trainingkit.farmdemo.eu/hu/trainingkit_hu/
A képzési anyag kitűnően alkalmazható az egyetemi képzés keretei között is, segítségével a hallgatók naprakész, innovatív, gyakorlatias ismeretekhez, ötletekhez juthatnak – fogalmazott Dr. Vér András a NEFERTITI projekt intézményi vezetője.
A képzési csomag három európai H2020 projekt, az AgriDemo-F2F, a PLAID és a NEFERTITI egyedülálló együttműködésének eredménye. A csomag számos érdekes eszközt, iránymutatást és videót gyűjt össze, amelyek segíthetnek a gazdálkodóknak, szaktanácsadóknak és más érdeklődőknek a sikeres mezőgazdasági bemutatók megszervezésében.
A képzési csomag ösztönzi a gazdálkodókat és a mezőgazdasági bemutató rendezvények szervezőit a jövőbeni bemutató rendezvényeik – akár a gazdaságban, akár online – fejlesztésére.
A NEFERTITI projektben a képzési csomagot továbbfejlesztették és frissítették a mezőgazdasági bemutató rendezvények szervezésével kapcsolatos legújabb anyagokkal, például
- gyakorlati útmutatókkal,
- eszközökkel és
- a gyakorlatból származó ötletekkel.
A FarmDemo képzési csomag a készségek fejlesztését és a kapacitásfejlesztést szolgálja a mezőgazdasági bemutatók szervezői körében. Lehetővé teszi az innovatív demonstrációs módszerek gyakorlati megvalósítását a gazdaságban, és tudatosítja a gazdálkodók közötti eszmecsere fontosságát a demonstrációs rendezvények során. A képzési csomag áttekintést nyújt a legfontosabb elemekről, amelyeket figyelembe kell venni a mezőgazdasági üzemben történő bemutatók előkészítése, megvalósítása és értékelése során.
Például 6 egyszerű lépést javasol, amelyeket érdemes követni a gazdaságban tartott bemutató rendezvények megtervezésekor, a célok egyértelmű meghatározásától a megfelelő értékelésig és nyomon követésig.
Oktatóvideók támogatják a képzést
A képzési csomagról három oktatóvideó is készült, melyek a FarmDemo Youtube csatornájára kerültek fel:
A képzési csomag konkrét tippeket és trükköket tartalmaz, és konkrét eszközöket nyújt a bemutató események előkészítésének, lebonyolításának és értékelésének támogatásához.
A képzési anyag érdekes, inspiráló gyakorlati videókat is tartalmaz, többek között:
- néhány példát arra, hogy a gazdahálózatok és -programok hogyan segíthetnek a demonstrációs rendezvények céljainak és célcsoportjainak meghatározásában,
- számos videót a bemutató gazdaságokról,
- inspirációs videókat a bemutatók megtervezéséhez,
- néhány példát arra, hogyan lehet egy videót a demóesemény beharangozójaként használni,
- inspirációt a képzési és facilitációs módszerekhez.
Az európai COVID-19 intézkedések miatt a virtuális bemutatókra vonatkozó iránymutatások is bekerültek a képzési csomagba. Ezek az iránymutatások pontosan meghatározzák a virtuális demonstrációs események főbb jellemzőit, valamint a virtuális demonstrációs események előkészítésének, lebonyolításának és értékelésének lépéseit.
NEFERTITI: Networking European Farms to Enhance cRoss ferTilisation and Innovation uptake Through demonstratIon
A NEFERTITI projekt célja egy EU-szintű hálózat létrehozása, melynek tagjai egymással együttműködő bemutató- és kísérleti gazdaságok (mintagazdaságok). A hálózat célja a tudástranszfer, a résztvevők kölcsönös előnyös egymásra hatása és az innovációk hatékony bevezetése a mezőgazdasági szektorban.
Ennek eszközei:
NEFERTITI hálózat tagjainak előzetes igényfelmérése,
akciótervek kidolgozása,
regionális és nemzeti szintű mintagazdasági hálózatok létrehozása, valamint
a mintagazdasági és tudástranszfer hálózat tagjainál tartott bemutatók, kölcsönös látogatások és képzések.
A projekt adatai: 4 éves futamidő, 32 partner 16 országból, 10 tematikus hálózat létrehozása, 45 nemzeti hub megalakulása.
A 10 tematikus hálózat témája, amelyek közül az egyetem óvári kara az 5. és a 10. hálózat munkájában vett részt:
- Gyepterületek és szénmegkötés
- Adatalapú döntéshozatal tejtermelő gazdaságokban
- Hatékony ökológiai állattartási rendszerek
- Optimális talajminőség szántóföldi növényeknél
- Szenzoros monitoring és differenciált kijuttatás (VRA) szántóföldi növényeknél (hub vezető: Dr. Vona Viktória)
- Növekvő produktivitás és minőség az ökológiai szántóföldi növénytermesztésben
- Megnövekedett tápanyaghasznosulás a kertészetben
- Hatékony vízfelhasználás a kertészetben
- Peszticid-felhasználás csökkentése a szőlő-, gyümölcs- és zöldségtermesztésben
- A gazdálkodás vonzóbbá tétele (hub vezető: Dr. Vér András)
A hálózatokat népszerűsítő storyboardok itt tekinthetőek meg.
Időtartam: 2018.01.01. – 2022.09.30.
Finanszírozó: European Commission, H2020
Témavezető: Dr. Vér András PhD, tudományos főmunkatárs, ver.andras@sze.hu
További információ: https://nefertiti-h2020.eu/hu/homehu/
A flyer letölthető itt.
Training Kit – gyakorlati iránymutatás, segédletek farm bemutatók szervezéséhez
Az Útmutatók farmbemutatók szervezéséhez segítséget nyújtanak a rendezvények szervezésében. Egy helyen megtalálható az összes iránymutatás, érdekes eszköz és videó, amelyek segíthetnek egy sikeres farmbemutató (gazdaságban és online) megszervezésében. A 24 nyelvre lefordított kiadványok három európai H2020 projekt: az AgriDemo-F2F, a PLAID és a NEFERTITI együttműködésének eredményei. A magyar nyelvű kiadványok, segédletek letölthetők ide kattintva: Trainingkit Farmdemo
Videók
A Nefertiti projekt keretében, a fent található 10 tematikus hálózat által, készített innovatív lehetőségeket bemutató videók több nyelven is megtekinthetők a képre kattintva. A legtöbb videónál van lehetőség a felirat nyelvének beállítására.
Szerkesztette:
Csurja Zsolt
Gödöllői gazdász 2009
Óvári precíziós mezőgazdasági szakmérnök 2021, 3-as csoport