Egyházasfalu Győr-Moson-Sopron vármegye Soproni járásában, az osztrák határhoz közel található. Itt él és dolgozik Derdák Gábor óvári gazdász, aki a sertéshizlalás mellett 50 hektáron szántóföldi növényeket termeszt a családi gazdaságukban. Jelenleg 1000 hízósertés alkotja az állatállományukat. Néhány éve elkezdték a generációváltás folyamatát, édesapjától veszi át a vállalkozás vezetését.
Azért, hogy több lábon álljanak, takarmánykereskedelemmel is foglalkoznak, a kutyatáptól, a szarvasmarha-tejporon és a szójadarán át, egészen a gabonáig igyekeznek kiszolgálni a környékbeli gazdákat. Több fontos témáról is beszélt egy interjúban.
A nulladik lépés az volt, hogy 2019-ben beiratkoztam Mosonmagyaróváron a precíziós mezőgazdasági szakmérnök képzésre, ahol megszereztem az ehhez szükséges alaptudást – mondta.
Nem elég elvégezni egy iskolát, mindenkinek fejlesztenie kell magát. Az agrárszakma a folyamatos tanulásról szól, így van ez az adatalapúnál is. A képzés elvégzése után arra kellett rájönnöm, hogy először precíz adatgyűjtésre, aztán precíz gazdálkodásra van szükség. Mindent fel kell írni és táblázatokba rendezni. Ismerni kell a kiadásokat, a bevételeket, hogy milyen növény mennyit termett.
Ráadásul rengeteg olyan adat van, amit ingyen tudunk használni, ilyenek például a műholdfelvételek, a kártevő előrejelzések és a különböző vetőmagkísérletek eredményei. Már évek óta az alapján választom ki a vetendő búza- vagy árpafajtát, hogy az hogyan szerepelt a NAK aktuális termésversenyében. Szója, illetve búza kiválasztásában a Vas vármegyei versenyek eredményei bárki számára hozzáférhetők – fogalmazott.
Több helyről hallottam már, hogy az 50 hektárunkkal nem haladjuk meg az életképességi küszöböt, de azzal, hogy adatokra alapozunk, megfelelő fajtákat használunk és összedolgozunk a gazdatársakkal, köszönjük szépen, élünk és dolgozunk – mondta Gábor.
Érdemes elolvasni a teljes interjút!