55 regisztrált résztvevővel zajlott a DAA+ szakmai programja Komáromban. Elsőként Nagyné Mátyási Zsuzsanna, a Gazdasszonyok Komárom-Esztergom Vármegyei Gazdakörének elnöke, valamint Hámory Áron Ottó, az Ifjú Gazdák Komárom-Esztergom Megyei Gazdakörének elnöke mondott köszöntőt, a megnyitók után pedig Cseh Tibor András, a MAGOSZ főtitkára beszélt az elővásárlási sorrend meghatározásáról, a haszonbérletről és a földhasználatról.
Az elővásárlási sorrend a következő: állam, tulajdonostárs, földhasználó, szomszéd, kiemelt tevékenységek, helyben lakó, 20 kilométerre a lakhelytől gazdálkodó. Szólt a túl magas vételár, a földszerzés szabályainak be nem tartása és a befektetési célú vásárlás okozta kihívások megoldási lehetőségeiről, valamint arra kérte a gazdálkodókat, hogy jelentsék be a visszaéléseket, mert a feltételek be nem tartása esetén a kormányhivatal a bírság mellett 5 évre eltiltja a földszerzéstől a vétkeseket.
További képek és videók itt: Komárom – Digitális Agrárakadémia Plusz fórum
Másodikként az Egyházasfaluról érkező fiatal gazda, a Győr-Moson-Sopron megyei Fiatal Gazda Gazdakör elnöke, Derdák Gábor a MAGOSZ képviseletében beszélt a Digitális Agrárakadémia weboldalán található oktatási és információs modulokról, amelyeket a termelők a saját tudásuk bővítésére tudnak egyszerűen használni. Felhívta a figyelmet a Digitális Bemutató Gazdaságok rendszerére is, amelybe a jelentkezés újra nyitott, ezt itt lehet megtenni. Megemlítette, hogy a mezőgazdasági technológia fejlesztései egy digitális svédasztalhoz hasonlóan működnek, amiről mindenki igénye szerint kell, hogy válogassa azokat a tételeket, amelyek a saját ízlésének, helyzetének és lehetőségeinek a legmegfelelőbbek.
Beszélt még az Agrár-EDIH programba való csatlakozás lehetőségéről is, amelyben a cél 250 hazai gazdaság digitalizációs szintlépésének támogatása szaktanácsadással, képzéssel és döntéstámogatással. Kiemelte az adatgyűjtés és -használat fontosságát, kitérve a technológiai fejlődésről és a digitalizáció gyakorlati előnyeire. A költségmegtakarítást is hangsúlyozta, majd több, a kisgazdaságok számára is versenyképességet növelő ingyenes megoldást, programot és szolgáltatást mutatott be.
Harmadikként Balassa György, az AGRON Analytics Kft. ügyvezetője a vadkár felmérés drónos megoldásairól beszélt, részletesen ismertetve a technológia gyakorlatát és előnyeit. A monitoring alkalmas a túrás, a taposás és a döntéskár felmérésére kukorica és napraforgó esetében, valamint az őszi káposztarepce, az őszi kalászosok és a szója esetében a taposási és a döntéskár meghatározására. Fontos, hogy az eredmények kiváló alkualapot biztosíthatnak és segíthetnek elkerülni a hosszas bírósági eljárásokat, könnyebb megegyezést lehetővé téve. A szakember kiemelte, hogy a rendelkezésre álló felvételek alapján a tényszerű károk felvételeivel lehetőség az eset gyors és pontos megoldására.
Zárásként Zoltán L. Zsigmond, a Pro-Feed Kft. növényegészség üzletágának értékesítési vezetője az aminosavak használatáról beszélt a precíziós növénytermesztésben, amelyet a növényközpontú megközelítésre alapoznak. A növényélettan pontos ismerete a helyspecifikus megközelítéssel és a talajokról, valamint a növényekből gyűjtött adatokkal együtt felhasználva vezethet hatékonyságnövelésre, amely költségcsökkentést és hozamnövekedést is eredményezhet.
#DAA+ #Komárom #digitalizáció #MAGOSZ #fórum #precisionAG #AEDIH #képzés #oktatás #gyakorlat #szaktanácsadás #vadkár #drónok #növényélettan #tápanyaggazdálkodás