Több mint 40 gazdálkodó jelenlétében tartottuk meg Takácsi határában a DAA Plusz szakmai fórumát március első napján. A házigazdák nevében Varga Dávid, az Ifjú Gazdák Veszprém Megyei Gazdaköre elnöke köszöntötte a résztvevőket. A szervezésért Vargáné Takács Ágota elnök vezetésével a Veszprém Vármegyei Gazdasszonyok Gazdaköre is tevékenyen tett.
A Digitális Agrárakadémia Plusz és a MAGOSZ közös rendezvényén Sövényházi Balázs, a MAGOSZ és a NAK vármegyei elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy a gazdálkodók legyenek tekintettel az üzemmérethez illeszkedő technológiák kiválasztására, mert a fejlesztéseknél nagyon sokat számít annak léptéke, hogy csak az adott gazdaságra megfelelő megoldásokat vegyék meg alkalmazzák. Arról is beszélt, hogy aki a digitalizációban lemarad, kimarad a versenyből. A technológia rengeteg kihívásra ad jó választ és megoldást, ezért ezeket okszerűen, lépésről lépésre bevezetve érdemes beilleszteni a termelési gyakorlatba.
A programhoz kapcsolódó további médiatartalmakat, cikkeket, képeket és videót itt nézhetsz meg: Takácsi – Digitális Agrárakadémia Plusz fórum
Az első előadó Egyházasfaluról érkezett. Derdák Gábor, a Győr-Moson-Sopron Megyei Fiatal Gazda Gazdakör elnöke kiemelte, hogy a MAGOSZ egyik alapfeladata az információk átadása a gazdáknak, ebbe illeszkedik be a DAA+ fórumsorozat.
A 2019-es Digitális Agrár Stratégia célkitűzéseinek megjelenését követően az elmúlt években a Digitális Agrárakadémia sokat segített és segít ma is a termelők technológiai ismereteinek bővítésében. A weboldalon található modulokban a tanulni vágyóknak lehetőségük van elmélyíteni az ismereteiket az agrárdigitalizációs témákban.
Az új technológiák elsajátítását támogatja az Agrár-EDIH program is, amely szaktanácsadók és gazdálkodók képzésével segít a termelési rendszerek fejlesztésében. A cél 250 gazdaság digitális szintlépése, amelyet a szakemberek egyénre szabott fejlődési életutak kialakításával és bejárásával tesznek lehetővé.
Derdák Gábor egy hasonlattal digitális svédasztalnak nevezte a kínálatot, amelyen minden gazdának meg kell találni azokat az elemeket, amelyek működnek a saját vállalkozásában. Ehhez tapasztalni és tanulni is kell, amit a DAA+ és az Agrár-EDIH is tálcán kínál. Utóbbi tevékenyen segíti a digitális alkalmazások terjedésében, a szolgáltatások és a szaktanácsadás eszközeivel, erről érdemes a weboldalon és a Facebook-oldalon is tájékozódni.
A projekt fontos része a tesztelési lehetőség, melynek keretében kipróbálhatja a gépeket, az eszközöket és az informatikai programokat, mielőtt a vásárlás mellett döntene az adott beruházásról. Érdemes megkeresni az AEDIH-kapcsolattartókat a részletekért.
Az előadásban szó volt még a digitalizáció előnyeiről, a hatékonyságról, a kényelemről és a költségmegtakarításról, valamint azokról a gyakorlati megoldásokról, amelyeket Gábor az Egyházasfalu melletti földeken alkalmaz eredményesen.
Másodikként Dr. Húth Balázs, a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar egyetemi docense, az újonnan induló Precíziós állattenyésztési és takarmányozási szakmérnök képzés vezetője beszélt a precíziós takarmányozás és a fejési rendszerek gyakorlatáról. Kitért a fejőrobotok bevezetésére és használatára is. Elmondta, hogy a jelenlegi tendenciák azt mutatják, hogy a fejés és a takarmányozás teljes automatizációja a jövőben egyre nagyobb teret nyer. A precíziós technológiákhoz a tejtermelő állományoknak is alkalmazkodniuk kell, ezért a modern tenyésztési programokat szolgáló etológiai kutatások felértékelődtek.
Ismertette a fejéstechnológia fejlődését, a kötetlen tartás és a robotfejés jellemzőit, a magyar tarka tenyésztésben történt eredményeket, valamint a műszaki technológiai fejlődés tenyésztési következményeit. Szólt még az egyedmegfigyelésről, az adatrögzítési és kezelési rendszerekről, a tőgyalakulás kiemelt szerepéről, a fejőrobot istállóban történő elhelyezéséről, valamint az irányított tehénforgalom előnyeiről.
Több látványos videót mutatott be a fejőrobotok gyakorlati működéséről, valamint beszélt a szoftverről, amellyel meghatározható a tej progeszteron hormon szintje. Kitért még a precíziós állattenyésztés fejlődési irányaira is, a pavilonos rendszerű tehenészetekbe ajánlott robotházakról, valamint a robotkarusszel megoldásról is, melyben minden állásban ugyanazt a technológiát telepítik le.
A Cibus Hungaricus Alapítvány, a Széchenyi István Egyetem, a Neumann Technológiai Platform – NTP és a MAGOSZ szervezésében megvalósuló Digitális Agrárakadémia Plusz fórumsorozat tovább folytatódik, országszerte több tucat rendezvényen hallgathatják meg a modern technológiai gyakorlatokat a termelők. Szeretettel várunk minden érdeklődőt ezeken!