Dunaszerdahelyen és Dióspatony településen járt a Digitális Agrárakadémia Plusz fórumsorozata. A téma a talaj, növényvédelem, a távérzékelés, a térinformatika volt. Agrárdigitalizációs gyakorlatok bemutatásával ismertették a technológia felhasználásának előnyeit a 22 résztvevő körében.
A délutáni program Dióspatonyi Termelőszövetkezetnél, az Exata Group a.s. csoport egyik irodaépületében zajlott, a DAA Plusz bemutató témái ezek voltak:
1. A Digitális Agrárakadémia Plusz (DAA+) bemutatása – Varga Péter okleveles kertészmérnök, a karvai Kereskedelmi, Szolgáltatóipari és Vidékfejlesztési Szakközépiskola igazgatója, a Gazda Polgári Társulás elnöke, valamint a DAA+ képzések és tananyagfejlesztés szlovákiai koordinátora, tananyagszerkesztője. Beszélt az adatrögzítés fontosságáról, valamint arról, hogy a termelők feladata, hogy több, egymásra ható dimenzió mentén hozzanak optimális döntést a gazdálkodásukban. A költség, a bevétel és a támogatás igénybevétel tengelyén kell ezt megtenniük, ami elsősorban farm menedzsment kérdés – fogalmazott. Beszélt az Agrár-EDIH programról is, amelyben képzett szaktanácsadók és ágazati szakemberek segítenek a digitális átállásban és a fejlődésben. A magyarországi projektben szolgáltatásokkal támogatják a résztvevőket, ösztönözve és elősegítve a digitális transzformációt, a digitális eszközök és szolgáltatások használatát.
2. Talajismeret – a sikeres növénytermesztés egyik alapja, adatok, digitális mérések – Dr. Vona Viktória környezetgazdálkodási agrármérnök, a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karán a Precíziós mezőgazdasági szakmérnök képzés vezetője, a Csernozjom Kft. ügyvezetője. A precíz talajerőgazdálkodás fontosságáról beszélt, majd a talajvizsgálat és a mintavétel részleteit és összefüggéseit ismertette. Fontosak a vertikális különbségek, a talaj genetikai szintjei, a táblán belüli különbségek. A pontosabb adatgyűjtéshez a történelmi térképek elővétele és azok információi nagyon hasznosak, érdemes használni a múlt adatait. Dönteni lehet, hogy homogenizálás vagy heterogén kezelés megfelelő-e az adott területen. Szólt a talajszkenner működéséről és szelvényvizsgálat eredményeinek használatáról, valamint a kationcserekapacitás kiemelt jelentőségéről. A tápanyag megtartó képesség ismerete lényeges, ahogy a szerves anyag, a biológiai élet és a jó talajszerkezet jelenléte is – fogalmazott.
3. Célzott növényvédelem digitális eszközökkel – Dróntechnológiák az agrárgazdálkodásban.
Czíria Kornél okleveles geoinformatikus, a Skymaps s.r.o. szlovákiai képviselője, a DAA+ képzések és tananyagfejlesztés szlovákiai munkatársa. Összefoglalta, amit a monitoring drónokról tudni érdemes, részletezte az adatgyűjtés, az adatfeldolgozás és a helyspecifikus kijuttatás gyakorlatát, megmutatta a drón- és műholdképek közötti különbségeket, a dróntípusokat, majd rátért a helyspecifikus herbicid kijuttatás témájára, preemergens és pre-poszt gyomirtás gyakorlatokra. A foltpermetezésről egy temesvári és egy szlovákiai esettanulmányt is bemutatott. Kiemelte, hogy pontos navigáció és szakaszvezérlés kell a sikerhez, ez adja meg a foltpermetezés eredményét is.
4. Műholdas távérzékelés a precíziós gazdálkodásban
Térinformatikai rendszerek és agrárdigitalizációs gyakorlatok ismertetése a saját termelésből –
Narancsík János okleveles agrármérnök, a precíziós gazdálkodás üzemmérnöke, a DAA+ képzések és tananyagfejlesztés szlovákiai munkatársa. Narancsík János a helyspecifikus mezőgazdaság alapösszefüggéseivel kezdett, majd bemutatta a tápanyagutánpótlási terv kialakítását, a vetésterveket, a géppark felkészítését, a hozamtérképeket, továbbá az ellenőrző mechanizmusok kialakítását. Törekedni kell az inputanyagok hatékony használatára, erre tökéletes eszköz az adat alapú gazdálkodás. Fontos téma volt a zónák meghatározásának folyamata, a kritikus pontok meghatározása, valamint több esettanulmány ismertetése. A szakember a saját több éves tapasztalataikat mutatta be a résztvevőknek.
5. Térinformatikai rendszerek ismertetése Szlovákiában – Csicsay Péter okleveles kertészmérnök–növényorvos, agrárszaktanácsadó, a DAA+ képzések és tananyagfejlesztés szlovákiai munkatársa a gazdák számára elérhető rendszerek működéséről és lehetőségeiről mondott el nagyon fontos tudnivalókat.
Az előadások között a talajszkenner gyors munkavégzését és a minta vizsgálatának folyamatát, majd eredményeit is megnézhették a résztvevők.