Peszektergenye (szlovákul Sikenica) község Szlovákiában, a Nyitrai kerület Lévai járásában. Itt, a Felvidék festői szépségű táján, A Palik Családi Pincészet egyik épületében tartottuk a Digitális Agrárakadémia Plusz helyi fórumát.
Dr. Palik László agrármérnök gazdasága adott otthont a programnak. Elsőként a Gazda Polgári Társulás elnöke, a Karván működő Kereskedelmi, Szolgáltatóipari és Vidékfejlesztési Szakközépiskola igazgatója, Varga Péter ismertette a szlovákiai agrárképzés helyzetét és a fejlődés lehetőségeit, amelynek fontos része a Digitális Agrár Stratégia. A DAA Plusz tananyagok és a fórumsorozat részleteiről is beszélt, majd több gyakorlati példát hozott a gyümölcstermesztésben alkalmazott precíziós technológiákról. Szólt az Agrár-EDIH program előrehaladásáról és a szaktanácsadás, valamint a bemutató programok részleteiről is.
Másodikként Czíria Kornél okleveles geoinformatikus, a Skymaps s.r.o. szlovákiai képviselője adott elő, témája a digitális eszközökkel megvalósított, célzott növényvédelem volt. A drónos és a műholdas felvételek tulajdonságaira is kitért, majd a foltkezelés részleteit és előnyeit ismertette. A szakaszolással, a permetező fúvókáinak célzott elzárásával és nyitásával jelentős mennyiségű növényvédőszer takarítható meg, továbbá a környezetet is kímélheti a tudatos gazda. Beszélt még a mély gépi tanulás használatáról a gyomfelismerésben, a helyspecifikus gyomirtáshoz készített kijuttatási térképekről, a drónnal történő tőszámlálási, kárfelmérési lehetőségeiről A drón akár a vízzel borított területek lehatárolására is alkalmas.
Narancsík János üzemmérnök, szaktanácsadó, precíziós mezőgazdasági szakmérnök a távérzékelés, a zónalehatárolás és a helyspecifikus gazdálkodás alapelveivel kezdte a beszédét, majd a gyakorlati folyamatok és példák lépéseit részletezte. Az adatgyűjtés feladatsora a talajvizsgálatokkal kezdődik, ami a komplex tápanyagellátás, a differenciálás alapja. Ismertette a mák és a cukorrépa táblákon történt adat alapú gyomirtás eredményeit, kiemelte a saját monitoring drón hasznosságát, valamint a táblák és területek pontos felmérésének jelentőségét.
Negyedikként Csigó György Tamás, a Sencrop értékesítési vezetője, egy agrometeorológiai és döntéstámogató rendszert mutatott be, mellyen az adatokat megismerve és szintetizálva a lehető legjobb döntéseket tudja meghozni a gazda. A mérésekre alapozott döntésekkel csökkenthetőek a növényeket érintő kockázatok. A megoldások között talajszenzor, csapadék- és szélmérő, levélszenzor és mobil alkalmazás is volt, ezután pedig az öntözési állomás működésére tért ki. A solar szenzor alkalmazásakor a talajszerkezet és a növénytípus kiválasztása után a program kiszámítja az adott növényre az adott táblán becsült párolgását, ez alapján egy vízmérleget hoz létre, ami megadja, mennyi nedvességet kell kijuttatni a területre, hogy ne hervadjon a növény. Beszélt még a permetezési ablakok rendszeréről is, valamint a Felvidéken tervezett meteorológiai hálózat létrehozásáról is, melynek központja Karván lenne.
A házigazda Dr. Palik László a drónos permetezés alapjairól, szabályairól, lehetőségeiről és kísérleti eredményeiről beszélt, továbbá részleteket mondott el a szlovákiai gyakorlatok működéséről, a biotermesztésben használt szerek kijuttatásáról és a szőlőtermesztésben hasznosítható potenciális megoldásokról is.
Az előadásokat két drónnal végzett gyakorlati bemutató követte, amelyen egy monitoring és egy permetező drón mozgását és tudását is megnézhette a mintegy 30 résztvevő.
Kereskedelmi, Szolgáltatóipari és Vidékfejlesztési Szakközépiskola Karva Biocentrum Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar Precíziós mezőgazdasági szakmérnök Mosonmagyaróvár Magyar Precíziós Gazdálkodási Egyesület Széchenyi István Egyetem Cibus Hungaricus Alapítvány Neumann Technológiai Platform – NTP AEDIH
#DAA #drónok #távérzékelés #agráradat #Felvidék #digitalizáció #precisionAG #növényvédelem #agrometeorológia