Összesen öt, szuperintenzív nap elteltével véget ért a Digitális Agrárakadémia Plusz szaktanácsadói képzés a Vajdaságban. Zenta városában a Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége vendéglátásában tartottuk meg a “DAA Plusz Zenta: a mezőgazdaság digitális átállását támogató szaktanácsadók képzése” programunkat.

A rendezvény első napján, 2025. március 10-én a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar két kollégája, Bertalan András és dr. Kacz Károly a “Digitális Farmmenedzsment – A gazdálkodás jövője” előadáscsoport tudnivalóit ismertették a résztvevőkkel.

Később az AgroVIR két szakembere, Dekemati Igor és Dezső Gábor a gazdaságirányítási rendszerek működését mutatta be.

A második napon Varga Péter Miklós, a Cibus Hungaricus Alapítvány főtitkára töltötte meg agrárdigitalizációs és üzemfejlesztési tartalommal a zentai délelőttöt. Egyebek között a hatékony adatfelhasználás, a digitalizációs szintfelmérés és az üzemfejlesztés helyes megoldásairól beszélt.

Szapáry Károly, a Fitopedon Kft. ügyvezetője a növény-tápanyag-talaj összefüggésekről, valamint az általuk elvégzett kísérletek eredményeiről is beszámolt az online megtartott előadásában. A vizsgálatsorozat eredményeinek része egy precíziós tápanyag-adagoló és öntözésvezérlő rendszer (ICDC) is. Ismertette a technológia növényélettani, talajtani és tápanyagkijuttatási összefüggéseit, valamint az adatok elemzésének folyamatát és eredményeit.

Dr. Hermann Tamás, az AEDIH projektmenedzsere és Kövesdi József, az OkosFarm vezetője online tartott előadást Zentán. Előbbi szakember a talajtan és a térinformatika tudáscsomagját osztotta meg a résztvevőkkel, míg az utóbbi a precíziós állattenyésztés esettanulmányait mutatta be.


Rendben lezajlott a harmadik nap is a “DAA Plusz Zenta: a mezőgazdaság digitális átállását támogató szaktanácsadók képzése” programunkon. Ezúttal Mosonmagyaróvárról, az Agrár- és Élelmiszeripari Kutató Központ két szakembere, Stencinger Dávid és Licskai Áron érkezett a vajdasági településre, hogy az informatika mezőgazdasági előnyeit ismertesse a Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége központjában.

A térinformatika tudástengerében merültünk el a résztvevő szakemberekkel. A QGIS szoftverben mindenki a saját számítógépén hajtott végre különböző térinformatikai alapműveleteket, ebben volt felület, pont és vonal létrehozás, majd ezeket szerkesztettük is.

Adatokat rendeltek hozzá a rétegekhez, majd a zónastatisztika készítése következett, talajmintavételezési adatokból. Végül a műholdképek letöltése és azok elemzése volt a feladat.

A negyedik nap fő témája az állattenyésztés digitalizációja, az előadó az óvári Állattudományi Tanszék és a precíziós állattenyésztési és takarmányozási szakmérnök képzés vezetője, dr. Húth Balázs volt. A szakember a precíziós szarvasmarhatartásról osztott meg hasznos ismereteket a résztvevőkkel.

A záró nap fő ismeretcsoportja az élelmiszerbiztonság, az élelmiszertermelés és az előállítás kockázata, valamint a folyamatok digitalizációja volt. Ezekről dr. Ásványi Balázs egyetemi docens, a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar vállalati kapcsolatokért felelős dékánhelyettese osztott meg fontos és hasznos tudnivalókat.