Csíkszereda adott otthont 2025. március 24-től 29-ig a DAA Plusz agrárdigitalizációs szaktanácsadói képzésnek, egy nap eltéréssel két csoport is bővítette a tudását a Cibus Hungaricus Alapítvány és a Nemzetgazdasági Minisztérium által szervezett szakmai programokon.
Az első nap Erdélyben: a Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvány központjában a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar két szakembere, Dr. Katz Károly és Bertalan András kezdte el a délelőtti képzést a DAA Plusz Csíkszereda első: a mezőgazdaság digitális átállását támogató szaktanácsadók képzése programon.
Az erdélyi DAA Plusz képzés első napjának délutáni programján az AgroVIR szakembere, Dezső Gábor a gazdaságirányítási rendszerek működését ismertette online előadásában. Beszélt az információgyűjtés jelentőségéről, menetéről és a pontosságot befolyásoló tényezőkről, továbbá arról is, milyen megoldások léteznek a gazdákat támogató adatfeldolgozó rendszerek kínálatában.
Őt Miklós Ervin követte, aki a romániai mezőgazdaság digitalizációs területén szerzett tapasztalatának egy részét adta át a résztvevőknek. Az adatvezérelt technológiák ismeretanyagát bemutatva vázolta fel, hogyan javítják a mezőgazdaság versenyképességét az adatokra alapozott döntéshozatali rendszerek. Az LGT Proiect Kft. üzletfejlesztési menedzsere bemutatta az általuk megvalósított gyakorlatokat és eredményeket, valamint kitért a változtatási lehetőségekre is. Fontos, hogy mind a kisebb, mind a nagyobb gazdaságok számára érdemes fejleszteni az adatgyűjtő, -továbbító és -elemző rendszereket, mert jelentős hatékonyságnövekedést tudnak általuk elérni a termelők.
A második Erdélyben töltött napon elkezdte a második szaktanácsadó csoport is a DAA Plusz képzést. Varga Péter Miklós, a Cibus Hungaricus Alapítvány főtitkára és János Zsuzsa, a Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvány elnöke köszöntötte a résztvevőket, majd a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar két szakembere, dr. Kacz Károly és Bertalan András adott elő az agrárdigitalizációs alapokról és az adat alapú rendszerek működéséről.
A QGIS térinformatikai szoftver bemutatása a harmadik képzési nap egyik fő témája. A gyakorlati gazdálkodás szempontjából hasznos funkciókat saját kezűleg kipróbálva a résztvevők sok új ismerettel gazdagodtak. A táblahatárok kijelölése, a mintavételi pontok meghatározása, valamint a műholdképek beolvasása és megjelenítése a térképeken mind szerepelt az eseményen. Az Agrár- és Élelmiszeripari Kutató Központ vezetője, dr. Kulmány István Mihály és kutatómérnöke, Zsebő Sándor Mosonmagyaróvárról érkezett Erdélybe, hogy az agráradatok térképi megjelenítését ismertesse a képzés hallgatóival. A térképen megjelenített adatokkal számos folyamatot megkönnyíthetnek és felgyorsíthatnak, ezért érdemes sokat gyakorolni a térinformatikai műveleteket.
A résztvevők délelőtt a kézi talajszkenner használatát is megnézhették, amivel szintén komoly hatékonyságnövelés érhető el a gazdaságokban és a szaktanácsadás során is.
A mai nap az állattenyésztési ismeretekről szól a Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvány központjában rendezett képzésünk első csoportjában. A precíziós szarvasmarhatartás, a telepi digitalizáció és több állattartó üzem esettanulmánya is a témák között szerepel. A naprakész tudást az óvári Állattudományi Tanszék vezetője, dr. Húth Balázs és dr. Vida Orsolya tudományos munkatárs hozta el személyesen a csíkszeredai képzésre.
Két szakember online tartott előadást, Keil Dániel, a Bonafarm Mezőgazdaság Csípőtelki tehenészetének takarmányozási vezetője bemutatta a CowManager használatát, valamint a telep tartás- és takarmányozástechnológiáját.
Dizseri Tamás, a DeLaval Kft. szaktanácsadója a tej progeszteronszint mérésén alapuló szaporodásbiológiai menedzsment technológiáját, a Herd navigator programot ismertette.
A résztvevők komplex tudást kapnak a precíziós állattenyésztésből a negyedik napi programon.
A DAA Plusz képzés ötödik erdélyi napján dr. Ásványi Balázs egyetemi docens, a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar vállalati kapcsolatokért felelős dékánhelyettese tartott előadást. A témája többek között az élelmiszerbiztonság, az élelmiszertermelés és az előállítás kockázata, valamint a folyamatok digitalizációja volt.

Köszönjük az összes résztvevőnek az emlékezetes hat napot!