Digitális bemutató gazdaság

Kossuth 2006 Mezőgazdasági Termelő Zrt.

Kevés helyen foglalkoznak olyan szakmai és technológiai színvonalon állattenyésztéssel Magyarországon, mint a Kossuth 2006 Mezőgazdasági Termelő Zrt. fejőrobotos üzemében

elérhetőségek

Bemutatkozás

Kevés helyen foglalkoznak olyan szakmai és technológiai színvonalon állattenyésztéssel Magyarországon, mint a Kossuth 2006 Mezőgazdasági Termelő Zrt. fejőrobotos üzemében. A jászárokszállási szarvasmarha telepen 2020. évben került átadásra egy 500 férőhelyes automatizált tehénistálló.

A gazdálkodási gyakorlatról 2022. őszén jelent meg egy hosszabb riport, amit itt lehet elolvasni:

Ezért kincs az agráradat – XIX. rész: Digitalizáció a tejtermelésben: adatalapon javítják a folyamatokat Jászárokszálláson

A cégcsoport a szarvasmarha- és a sertéstartás mellett mintegy 3 ezer hektáron gazdálkodik, a takarmánynövények mellett gabona és napraforgó, valamint vetőmag-előállítás tartozik a tevékenységek közé. Jászárokszálláson gumipadozatú közlekedőfelület, vízágyas matrac, új ventilációs rendszer, korszerű világítástechnika és mozgatható oldalfalfüggönyök biztosítják azt, hogy a tehenek jól érezzék magukat, ami meghatározza a tejtermelésüket is. Csak a maximális komforttal várható tőlük kiváló teljesítmény, mi igyekszünk ezt megadni nekik – mondta Kiss László állattenyésztési ágazatvezető.

A jászárokszállási tehenek nyakában egy transzponder található, ami jeleket bocsát ki, ezeket gyűjti össze a megfigyelő és elemző funkciókat tartalmazó, GPS-es helymeghatározással egybekötött NEDAP ivarzásmegfigyelő rendszer antennája. Ez a jeleket továbbítja az olvasó egységnek, amely azokból üzenetcsomagot állít össze. Ezt a központi vezérlőegységnek küldi tovább, ahol a sok adatból az állattenyésztés hatékonyságát meghatározó információ keletkezik. Ezeket egy informatikai adatfelhőben tároljuk, így egy alkalmazás segítségével bárhol, bármikor elérhetőek a számítógép, a telefon vagy a tablet kijelzőjén. A GPS tányérrendszer nagy előnye, hogy mindig lehet tudni, pontosan hol található az adott egyed. A nyaktranszporderrel követhető az istállóban az elhelyezkedése, a mozgása, a kérődzése, a takarmányfelvétele, a tejtermelési állapota és a tőgyegészsége is.

 

Alkalmazott digitális megoldások

A technológia főbb elemei: 8 fejőrobot box, THI vezérelt ventillációs és tehénlocsoló rendszer, vezérelt oldalfalfüggöny beállítás, takarmányfeltúró robot, intelligens ledes lámparendszer, automatizált trágyakihúzó és továbbító rendszer. A tehénazonosításra használt transzponderek monitorozzák a tehenek aktivitását, valamint a takarmányfelvételt és a kérődzést is. A tehenek istállón belüli pontos GPS helymeghatározása is elérhető a rendszerrel. A rendszerek által gyűjtött adatok feldolgozásra és folyamatosan kiértékelésre kerülnek, amelyek segítenek ráfókuszálni a figyelmet azokra az egyedekre, amelyekkel az adott pillanatban foglalkozni szükséges.

Scroll to Top

Regisztráció az alábbi eseményre:

Kossuth 2006 Mezőgazdasági Termelő Zrt.

A regisztrációhoz kérjük adja meg az alábbi adatokat. A beküldést követően kollégáink emailben tájékoztatják Önt a regisztrációs sikerességéről.

Hozzáférés kérése a bemutató előadásokhoz

Kérjük adja meg az alábbi adatokat. A beküldést követően email-ben küldjük ki a jelszót az előadásokat tartalmazó letöltés oldalhoz.